Tiedote kaupunginhallituksen päätöksistä 25.8.2025
Laitilan työttömyystilanne toukokuussa 2025
Toukokuussa Laitilan työttömyysaste oli 6,0. Työttömiä työnhakijoita tuolloin yhteensä (mukaan luettuna henk.koht. lomautetut) 234. Työttömistä alle 25-vuotiaita oli 23 ja yli vuoden työttömänä olleita 60. Avoimia työpaikkoja samaan aikaan 52 kappaletta. Kesäkuun työttömyysaste oli 6,6, mutta pitkäaikaistyöttömien määrä oli laskenut
Kotoharjun tonttihintojen määrittäminen
Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että Kotoharjun asemakaavan laajennusosan korttelissa 951 ja kortteleissa 1000 – 1005 sijaitsevien omakotitonttien hinnaksi määritellään 5 euroa/ neliömetri.
Päätökset kahden kuljetussopimuksen optioiden käytöstä
Kaupunginhallitus päätti jatkaa liikennöintisopimusta Laitilan ja Uudenkaupungin välillä 31.5.2028 saakka. Sopimuksen kustannukset jakautuvat seuraavasti: ELY-keskus 50%, Uusikaupunki 25% ja Laitila 25%.
Laitilan kaupungin henkilöstökuljetuspalvelusopimuksen sopimuskausi päättyi 30.6.2025. Liikennöinti on aikanaan kilpailutettu yhdessä kaupungin sosiaali- ja terveystoimen kuljetuspalvelujen kanssa. Sopimus jaettiin soteuudistuksessa kaupungin ja Varhan kesken. Varha on ilmoittanut, ettei se käytä optio-oikeutta ajalle 01.07.2025 – 30.06.2027. Tämä vaikuttaa myös Laitilan kaupungin jäljelle jäävään sopimuksen kustannuksiin. Kaupunginhallitus päätti, ettei sopimuksen jatkokautta käytetä.
Talouden osavuosikatsaus 1–6/2025
Laitilan kaupungin talous on vuoden 2025 alkupuoliskolla kehittynyt odotettua vahvemmin. Toteutetut säästötoimenpiteet, mahdolliset viiveet hankkeissa, henkilöstön vaihtuvuus, jolloin tehtäviä on ollut täyttömättä selittävät osan taloustilanteesta. Kaupungin talous on vuoden puolivälissä vakaalla pohjalla, mutta edellyttää edelleen tarkkaa suunnittelua ja rakenteellisia uudistuksia vastaamaan toimintaympäristön nykyisiin ja tuleviin muutoksiin.
Alkuvuoden kuluissa ei ole vielä huomioitu mm. palkkojen sopimuskorotuksia, lomarahoja, väistötilojen kustannuksia. Säästöä puolestaan on tuottanut myös yleinen korkokustannusten aleneminen. Yhtenä syynä mm. matala investointien toteutuma-aste, jolloin lainatarve ja samalla korkokustannukset ovat pienentyneet.
Veroennusteessa kaupungin verotulot olevan kokonaisuudessaan yli 0,2 milj. euroa talousarviossa pienemmät. Kunnallisverotulojen arvioidaan pienenevän 0,35 milj. euroa, kiinteistöverotuotot taas kasvavan noin 59 t. euroa ja yhteisöverotulojen kasvavan 67 t. euroa. Kokonaisverotulot vuodelle 2025 ennusteen mukaan olisi runsas 18 milj. euroa.
Lisätiedot: hallintojohtaja Heli Kiertokari-Laitinen, puh. 050 518 0588, heli.kiertokari@laitila.fi