Näyttelyt kirjastossa

Kirjastossa on lähes aina näyttely katsottavissa. Näyttelyihin on vapaa pääsy. Tiedot kirjastossa meneillään olevista näyttelyistä löytyvät etusivulta sekä viereisestä valikosta.


Kirjaston näyttelytilat

Kirjastossa on

joita yksityishenkilöt, järjestöt ja yhteisöt voivat varata näyttelyihinsä. Näytteilleasettajan käytettävissä on näyttelykiskot ja ripustuskoukut.


Kirjaston näyttelyiden varaaminen

  • Kirjaston näyttelytiloja voi varata kirjastosta ilmaiseksi. Näyttelytilaa voi hakea myös kunnallisten näyttelytilojen haussa hakuajan ollessa käynnissä. 
  • Näyttelyaika sovitaan näyttelykohtaisesti, yleisin näyttelyaika on noin kalenterikuukauden mittainen.
  • Näyttelyn sisällöstä tulee sopia kirjastotoimenjohtajan kanssa.
  • Kirjasto ei vastaa näyttelyssä esillä olevalle aineistolle ja esineistölle tapahtuvista mahdollisista vahingoista.
  • Pakottavissa tilanteissa kirjastotoimenjohtaja voi muuttaa jo sovittua näyttelyjärjestystä 


Näyttelyn pystyttäminen ja purkaminen kirjastossa

  • Kirjaston seiniin ei voi kiinnittää esitteitä, taulujen numerolappuja yms.
  • Näytteilleasettaja vastaa itse näyttelyn pystyttämisestä ja purkamisesta sovitun aikataulun mukaisesti.

Kirjastossa pidettävästä näyttelystä ilmoittaminen ja mainostaminen

  •  Kirjasto ilmoittaa näyttelystä kotisivuillaan sekä Facebookissa.
  •  Kirjasto ilmoittaa näyttelyn Laitilan kaupungin tapahtumakalenteriin.
  •  Muusta mainonnasta ja esitteistä näytteilleasettaja vastaa itse.
  •  Mahdollisista näyttelyn avajaisista on hyvä sopia kirjastotoimenjohtajan kanssa etukäteen.