Uutisarkisto

YHTEYDENPITO OPISKELUHUOLLON TYÖNTEKIJÖIHIN 9.1.2023 ALKAEN

Julkaistu: 9.1.2023

Tiedote 9.1.2023

Vuoden 2023 alusta opiskeluhuoltopalvelut (kuraattorit, psykologit, terveydenhoitajat ja koululääkärit) järjestää Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha).

Opiskeluhuoltopalveluiden työntekijöiden työtehtävät eivät muutu ja he toimivat aiempaan tapaan esiopetuksessa, kouluissa ja oppilaitoksissa.

Muutoksena aiempaan on Wilman poistuminen opiskeluhuollon työntekijöiden käytöstä. Näin ollen opiskeluhuollon työntekijöihin ei voi enää ottaa yhteyttä Wilman kautta. Muutos johtuu opiskeluhuoltohenkilöstön siirtymisestä hyvinvointialueen työntekijöiksi. Yhteistyö oppilaiden, huoltajien, opetushenkilöstön ja opiskeluhuollon työntekijöiden välillä jatkuu entiseen tapaan. Huoltajia on tiedotettu tarkemmin asiasta Wilman kautta.
 

9.1.2023 alkaen opiskeluhuollon terveydenhoitajat, kuraattorit ja koulupsykologin tavoittaa sähköpostitse ja puhelimitse:

kouluterveydenhoitaja Sari Hyytiä, Kappelimäki ja Untamala, puhelinaika 8-8:30 ja 14:30-15:00, p. 050 310 2993, sari.hyytia@varha.fi

kouluterveydenhoitaja Maarit Rantanen, Varppee, lukio ja Winnova puhelinaika 8-8:30 ja 14:30-15:30, p. 050 388 1579, maarit.rantanen@varha.fi

kouluterveydenhoitaja Taisa Bragge, Suontaka, Itäkulma, Soukainen, Kodjala, p.050 518 2075, taisa.bragge@varha.fi

kuraattori Salla Tuomikanta, esiopetus sekä Laitilan kyläkoulun koulutalot, p. 040 358 0492, salla.tuomikanta@varha.fi

kuraattori Tiina Welling, Varppee, Laitilan lukio sekä Winnova, p. 050 518 0603, tiina.welling@varha.fi

vastaava kuraattori Sirke Jaakkola, Kappelimäki, p. 040 192 0648, sirke.jaakkola@varha.fi

koulupsykologi Susanna Andersson, Varppee, Laitilan lukio, WinNova, Suontaka ja Itäkulma, p. 044 595 8550, susanna.andersson@varha.fi

 

Laitilassa 9.1.2023

Laitilan kasvatus- ja opetustoimi